Właściwości prozdrowotne miodu – poznaj 5 korzyści i możliwych zastosowań

0
Właściwości prozdrowotne miodu – poznaj 5 korzyści i możliwych zastosowań

Już w starożytności miód wykorzystywany był zarówno jako pożywienie, jak i jako lek. Zawiera mnóstwo wartościowych mikroelementów, działających dobroczynnie na organizm. Jest świetną alternatywą dla rafinowanego cukru, choć należy pamiętać, by spożywać go we właściwy sposób. Jakie pożytki wynikają z używania miodu?

Jak powstaje miód?

Miód wytwarzany jest przez pszczoły. Zbierają one nektar z kwiatów, po czym zanoszą go z powrotem do ula. Następnie inne pszczoły przeżuwają go, aż przybierze postać płynnej, złocistej substancji. Pszczoły składają ją w małych, woskowych pojemnikach zwanych plastrami. Wachlują ją skrzydłami, co nadaje jej lepkość. Jedna pszczoła w ciągu całego życia wytwarza zaledwie łyżeczkę miodu. Uzyskanie go jest kosztowne, dlatego niska cena rzadko świadczy o dobrej jakości produktu.

5 pożytków ze stosowania miodu

Szerokie spektrum zastosowania miodu sprawia, że nie brakuje mu zwolenników. Poniższe przykłady nie wyczerpują jego zalet!

1. Wzmacnia i odżywia

Miód jest wysoce odżywczy. Zawarta w miodzie glukoza dostarcza kalorii, a fruktoza magazynowana jest w wątrobie, stanowiąc rezerwuar energii dla organizmu. Osobom przemęczonym polecamy miody rzepakowy i akacjowy, będące źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów.

Ponadto miód obfituje w liczne witaminy m.in. betakaroteny, witaminy z grupy B – pirydoksynę, tiaminę, ryboflawinę, zawiera żelazo, miedź, cynk i selen. Poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, zwiększając przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Właściwości takie wykazuje szczególnie miód gryczany.

2. Działa bakteriobójczo

Udowodniono, że enzymy, olejki eteryczne i naturalne antybiotyki: lizozym, defensyna 1 i apidycyna znajdujące się w miodzie niszczą bakterie chorobotwórcze, wirusy i grzyby typu Candida. Cechy te wykazują szczególnie spadziowe miody iglaste. Już starożytni znali te zalety miodu, nakładając go na rany, aby szybciej się goiły. Aby nie zniszczyć jego właściwości, nie należy go podgrzewać ani dodawać do gorącej herbaty. Najlepiej rozpuścić łyżeczkę – dwie w letniej wodzie i wypić rano na czczo.

3. Pomaga w walce z grypą i przeziębieniem

Napój z cytryną, miodem i czosnkiem przyrządzony według babcinej receptury niejednemu pomógł wyjść z choroby. Miód ułatwia odkrztuszanie, zmniejsza obrzęk błon śluzowych i rozrzedza wydzielinę. Wypicie łyżki stołowej miodu może zmniejszyć podrażnienie gardła. Miód jest preferowanym naturalnym środkiem na kaszel, szczególnie dla dzieci, ponieważ pomaga złagodzić kaszel nocny, umożliwiając prawidłowy sen. Ponadto działa napotnie i rozgrzewająco. Na przeziębienie polecane są głównie miody lipowy, spadziowy, gryczany i malinowy.

4. Odżywia i nawilża skórę

Miód jest najlepszym naturalnym środkiem nawilżającym, szczególnie dla suchej skóry. Wygładza ją i regeneruje. Zimą pomaga również leczyć popękane usta. Wiele osób używa maseczek z miodu, aby poprawić koloryt cery. Będąc naturalnym środkiem antyseptycznym, jest też przydatny w leczeniu ran, siniaków, skaleczeń i oparzeń. Przemywanie twarzy wodą z miodem ułatwia pozbycie się zaskórniaków.

5. Przynosi ulgę w chorobach dziąseł

Kuracja miodowa może w znacznym stopniu pomóc w przypadku chorób zębów i dziąseł, takich jak zapalenie dziąseł, krwawienie i płytka nazębna. Miód jest znany z uwalniania antyseptycznego nadtlenku wodoru, który działa jako środek antybakteryjny, zapobiegający rozwojowi bakterii. Eksperci doradzają stosowanie surowego miodu zmieszanego z wodą jako płynu do płukania jamy ustnej. Również pocieranie miodem zmienionych chorobowo fragmentów dziąseł koi ból, a nawet niweluje krwawienie.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie bloga
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl