Nie tylko pszczoła miodna daje miód

0
Nie tylko pszczoła miodna daje miód

Pszczoły w naszym życiu były od początku. Zarówno ja, jak i moja żona wychowaliśmy się wśród tych wspaniałych, pożytecznych i bardzo ciekawych owadów. W naszej rodzinie są hodowane od czterech pokoleń. Posiadamy rozległą wiedzę na ich temat nabytą przez lata doświadczeń i praktyki. Chcielibyśmy się nią z wami podzielić i przybliżyć wam jak wygląda skomplikowane życie tego małego, ale bardzo pożytecznego owada.

Pszczoła miodna (łac. apis mellifera) to najbardziej znany gatunek pszczół. To są właśnie te, które hodujemy w ulach między innymi w naszej pasiece. Występuje prawie wszędzie na świecie, gdzie żyją ludzie. Naturalne miejsce występowania to Europa, Afryka i Azja zachodnia. W inne rejony zawędrowała z człowiekiem, który ją udomowił. Udomowił to może za duże słowo, gdyż jest to nadal dziki gatunek, tylko człowiek nauczył się korzystać z dobrodziejstw dawanych przez nią.

Tworzą duże rodziny w pewnych okresach liczących nawet 80000 osobników. Główną wartością dawaną przez pszczołę miodną jest zapylanie roślin. Wartość tej „usługi” obliczono na 153 mld euro rocznie, co stanowi 9,5 procent produkcji rolnej. Poza tym dają nam miód, pyłek, pierzgę, propolis, wosk, mleczko i jad pszczeli.

Gatunki pszczoły miodnej

Można wyodrębnić ze względu na pochodzenie geograficzne 25 podgatunków-ras pszczoły miodnej:

  1. Ciemne pszczoły z Europy Zachodniej i Północnej oraz Afryki Północnej: środkowoeuropejskie, Hiszpanii i Portugalii, wielkie pszczoły północno-zachodniego Maroka, północnej Afryki, Sahary i Maroka.

  2. Pszczoły Bałkanów i pokrewne (grupa pszczół kraińskich): kraińskie, macedońskie, południowogreckie, włoskie i sycylijskie.

  3. Pszczoły orientalne: kaukaskie, armeńskie, perskie, anatolijskie, syryjskie, cypryjskie, pszczoły z Krety.

  4. Pszczoły afrykańskie: egipskie, jemeńskie pszczoły stepowe zwane też arabskimi, wschodnioafrykańskiego wybrzeża, Wyżyny Afrykańskiej, wschodnioafrykańskie, pszczoły górskie, zachodnioafrykańskie, ciemne pszczoły Madagaskaru, południowoafrykańskie.

pszczoła na kwiatku

Położenie geograficzne różnych gatunków pszczół

U nas w Polsce występują 4 rasy pszczół: nasza rodzima środkowoeuropejska, ukraińska, kaukaska i włoska. Pszczoła miodna nie jest jedynym gatunkiem pszczół przynoszącym nektar i przerabiającym go na miód. Na świecie istnieje więcej gatunków pszczół, które pokrótce chcę tu opisać.

Jednym z nich jest pszczoła wschodnia (Apis cerana), która żyje dziko na terenach wschodniej i południowej Azji. Zamieszkuje w dziuplach drzew lub szczelinach skalnych, także jest hodowana przez miejscową ludność. Jest mniejsza i mniej plenna niż pszczoła miodna. W razie braku pożywienia, na przykład podczas suszy, przenosi się całą rodziną w inne miejsce. Ta cecha oraz słaba wydajność miodowa spowodowała, że na tereny jej występowania dokładnie do Indii w 1880 r. ludzie sprowadzili naszą pszczołę miodną.

Tereny Malezji, Indonezji i Borneo oprócz pszczoły wschodniej zamieszkuje czerwona pszczoła z Borneo. Jak nazwa wskazuje ma ona czerwone włoski na odwłoku. Jest to najłagodniejsza pszczoła na świecie, można przy niej pracować bez żadnych zabezpieczeń. Tak samo jak pszczoła wschodnia tworzy małe rodzinki.

W azjatyckich tropikach znajdziemy największą pszczołę na świecie zwaną pszczołą olbrzymią. Osiąga rozmiary naszych szerszeni. Gniazda tworzą na gałęziach drzew rosnących w nasłonecznionych miejscach. Takie gniazdo tworzy jeden plaster o średnicy około metra, jest on obsiadany przez około 37000 pszczół. Taka rodzina dwa do czterech razy w roku wędruje nawet na setki kilometrów w poszukiwaniu nowych pastwisk pszczelich. Są bardzo agresywne, potrafią gonić ofiarę-intruza nawet do trzech kilometrów. Pomimo tak niepożądanych cech, jest to pszczoła wykorzystywana przez człowieka gdyż można od nich pozyskać 20-50 kg miodu. Na przykład w Indiach 80 procent miodu jest pozyskiwana od tej pszczoły.

Przenosimy się bardziej na północ w Himalaje gdzie w ekstremalnych warunkach żyje pszczoła skalna. Występuje nawet na wysokości 4000 m n.p.m. tylko w najzimniejszych miesiącach (grudzień - styczeń) schodzi na niższe, cieplejsze rejony. Zakłada gniazda w szczelinach skalnych. Miejscowa ludność wspina się do tych pszczół i niszcząc najczęściej całe gniazdo w ciągu godziny zabiera miód w ilości nawet do 40 litrów oraz 10 kg wosku.

W zgoła innych, ale również trudnych warunkach, czyli suchym klimacie południowej Azji i terenów Zatoki Perskiej znajdziemy pszczołę karłowatą. W takich warunkach nie jest w stanie przeżyć żaden inny gatunek Apis. Jest to malutka pszczoła , bardzo łagodna i bojaźliwa, tworząca niewielkie rodzinki. Gniazda zakłada na gałęziach krzaków. Nie ma ona większego znaczenia gospodarczego ze względu na niską wydajność miodową, pomimo to w Omanie są podejmowane próby ich udomowienia.

Na koniec tej części chciałbym nadmienić, iż naturalnie pszczoły nie występowały w obydwu Amerykach i Australii. Zostały tam przywiezione przez europejskich osadników. Potrzebne były jako zapylacze roślin owadopylnych które zabrali ze sobą. Musimy sobie zdać sprawę że 78 procent roślin w Polsce potrzebuje zapylania zwierząt, a tylko 22 jest wiatropylnych, z tego aż 90 procent zapylane jest przez pszczołę miodną. Te liczby pokazują jakie znaczenie dla nas i środowiska mają ci nasi mali przyjaciele.

paczoła

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie bloga
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl