Miód nie jest lekiem, ale zawarte w nim składniki wspomagają wydolność organizmu i działają przeciwdrobnoustrojowo. To powoduje, iż jest istotnym środkiem wspomagającym leczenie w wielu schorzeniach.
Miód posiada dużą zawartość cukrów prostych czyli glukozy i fruktozy. Dlatego ludzki organizm może przyswoić miód niemalże natychmiast, bez trawienia. Ponadto zawarte w miodzie enzymy są biokatalizatorami i sprzyjają szybszemu przyswajaniu pokarmów. Dlatego zaleca się chorym spożywanie miodu w stanach ogólnego wyczerpania, po ciężkich chorobach i operacjach oraz przy dużym wysiłku fizycznym.
Miód oprócz węglowodanów, witamin i mikroelementów posiada enzymy - czyli białko zwierzęce produkowane przez pszczoły. Enzymy stanowią główną siłę biotyczną miodu. Wpływają one na przemianę materii i decydują o wielokierunkowym działaniu miodu: przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, regenerującym, przeciwbólowym i rozkurczowym. Bardzo cenne składniki miodu to makro- i mikroelementy (ok. 28 pierwiastków. Najważniejsze z nim to żelazo, magnez, potas, cynk, mangan i kobalt.
Najbardziej znane właściwości miodu od najdawniejszych czasów to działanie przeciwbakteryjne i detoksykujące.
W jakich schorzeniach polecany jest miód
Właściwości lecznicze miodu wykorzystuje się w wielu schorzeniach, co przypisuje się takim składnikom jak łatwo przyswajalne węglowodany i aminokwasy, biopierwiastki i witaminy. Stosowany na rany przyspiesza ich gojenie i zmniejsza ryzyko powstawania blizn. Pomaga przy leczeniu wrzodów żołądka, obniża ciśnienie tętnicze krwi i spowalnia procesy miażdżycowe. Jest pomocny przy leczeniu schorzeń wątroby i dróg żółciowych. Przyspiesza zwalczanie infekcji górnych dróg oddechowych. Wzmacnia wydolność organizmu, a także pobudza do pracy układ nerwowy.
Miód posiada silne właściwości odtruwające organizm. Spożywanie miodu zaleca się mieszkańcom wielkoprzemysłowych aglomeracji narażonym na działanie skażeń chemicznych pochodzenia środowiskowego. Przede wszystkim ludzi narażonych na szkodliwy wpływ metali ciężkich, a zwłaszcza ołowiu. Pracownicy hut i rafinerii, zatrudnionych przy produkcji akumulatorów, złomowaniu i spawaniu statków, przy produkcji etyliny, farb, lakierów i innych alkilowych związków ołowiu. Dla tych ludzi miód stanowi środek odżywczy, zapewniający odpowiednią ilość biopierwiastków.
Miód oddziałuje na układ immunologiczny człowieka co wpływa na naturalną odporność organizmu. Ma duże znaczenie w profilaktyce zdrowia i korzystnie wpływa na przemianę materii.
Miód powinien być stosowany codziennie profilaktycznie i zapobiegawczo. Aczkolwiek są wyjątki od tej reguły gdzie powinien być stosowany pod kontrolą lekarza.
Miód przez długi okres może zachować swoje właściwości lecznicze. Jednak musi być przechowywany w odpowiednich warunkach, w pomieszczeniach suchych i pozbawionych silnych zapachów, najlepiej w temp. 5 - 10 stopni C.
Jaki miód jest dla was najlepszy? Porównaj miody w naszym sklepie Miody tradycyjne.