Miód faceliowy
Opis
Miód faceliowy powstaje z nektaru błękitnych kwiatów facelii. Dla niektórych może brzmieć trochę egzotycznie, z racji tego, iż nie jest on tak popularny, jak miody, które możemy dostać na targowisku czy też w delikatesach. Nie jest tak rozpowszechniony, jak miód lipowy czy rzepakowy. To jednak nie przeszkadza mu być jednym z najbardziej cenionych miodów w naszym kraju, a to ze względu na swoje rozległe właściwości lecznicze.
Facelia kojarzy się nam z rośliną ozdobną, niemniej jednak rolnicy sieją ją jako plon letni. Ten złoty nektar zawdzięczamy właśnie dużym zasiewom, a facelia najlepiej sprawdza się, jako roślina miododajna. Jak, krok po kroku, wygląda sam proces produkcji? Pszczoły pozyskują nektar w facelii błękitnej i zamieniają go w aksamitny, złoty, delikatny miód. Facelia kwitnie krótko, ale jest bardzo miododajna.
Świeży miód faceliowy po zebraniu ma jasnożółtą barwę, czasem z zielonkawymi przebłyskami. Skrystalizowany zmienia swą barwę w kierunku kremowej. Posiada bardzo przyjemny, subtelny i delikatnie kwiatowy aromat. Jeśli chcemy sprawdzić, czy zakupiony przez nas miód jest prawdziwy wystarczy go powąchać. Miód, który został uzyskany z podanego pszczołom syropu cukrowego, nie ma zapachu i nie ulegnie procesowi krystalizacji.
Nasz miód faceliowy jest naturalnym miodem nektarowym i posiada wiele właściwości prozdrowotnych.
Gramatura miodu feceliowego dostępnego w naszym sklepie internetowym - 1100 g i 400 g.
Właściwości miodu faceliowego
- działa wzmacniająco na układ odpornościowy,
- stosowany przy przeziębieniach i problemach z trawieniem,
- zapobiega i łagodzi stan zapalny górnych dróg oddechowych,
- obniża ciśnienie tętnicze krwi,
- ma korzystny wpływ na wątrobę,
- chroni przed zatruciami alkoholem i tytoniem,
- pomocny w leczeniu chorób układu pokarmowego,
- pomaga przy niewydolności mięśnia sercowego oraz miażdżycy
- wzmacnia organizm po wysiłku – zarówno fizycznym, jak i intelektualnym,
- przyczynianie się do wspierania leczenia chorób układu krążenia,
- bywa pomocniczo wykorzystywany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
- wspiera regenerację organizmu,
- niweluje zmęczenie i dodaje energii.
Przechowywanie
Ten rodzaj miodu ma bardzo długi termin ważności, jednak tylko odpowiednie przechowywanie jest w stanie sprawić, że miód nie straci swoich właściwości. Najlepiej jest przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Szczególnie istotne jest, by słoik z miodem był dokładnie dokręcony, ponieważ miód bardzo szybko chłonie różne zapachy oraz wilgoć.
Kaloryczność miodu faceliowego
Kaloryczność miodu faceliowego to 324 kcal w 100 g.
Miód faceliowy cena
Choć miód faceliowy nie jest tak popularny jak miód lipowy czy rzepakowy, to jednak nie przeszkadza mu być jednym z najbardziej cenionych miodów w naszym kraju. A to ze względu na swoje rozległe właściwości lecznicze. Wyceniany jest dość wysoko, co sprawia, że może z dumą konkurować z modnym i dość drogim miodem manuka sprowadzanym z dalekiej Nowej Zelandii.
Plusy regularnego spożywania miodu faceliowego
Regularne spożywanie miodu faceliowego przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego. Jest on często polecany osobom z chorobami układu krążenia, niewydolnością mięśnia sercowego czy miażdżycą. Ale to nie jedyna możliwość zastosowania tego miodu. Z powodzeniem możemy zastąpić nim tak często używany biały cukier, dodając go do kawy czy herbaty. Skorzysta na tym nasza sylwetka. Doskonale sprawdzi się także jako słodki dodatek do śniadania – można dodać troszkę do jogurtu, domowej jaglanki lub owsianki.
W kuchni jego zastosowanie się nie kończy! Naprawdę, jest wielowymiarowy. Można go także wykorzystać do peelingu twarzy, dodając cukier trzcinowy i oliwę z oliwek. Porcję peelingu nakładamy na twarz i chwilę masujemy. Nasza cera odwdzięczy się promienistością.
Ignacy
Najpierw krótki wstęp. Widziałem nieraz późnym latem pola pokryte błękitnym kwiatem, ale dopiero teraz, widząc ofertę miodu faceliowego, zainteresowałem się tą rośliną. Wyczytałem, że oprócz jej walorów gospodarczych jest wspaniałą rośliną miododajną - na 1 m2 może pracować 30 pszczół. Miód bardzo dobry o specyficznym smaku. O jego walorach zdrowotnych postaramy się przekonać poprzez dłuższe stosowanie. Polecam i miód, i Gospodarza tej pasieki!
Ciekawska
Spożywamy miód faceliowy od jakiegoś czasu jednakże miód który nabyłam u państwa jest bardziej lejący niż te które kupowałam dotychczas
Hanna Ludwiczka
Czy wysyłacie zamówienia miodu za granicę, mieszkam w Szwecji.
Cecylia.pasnik@gmail.com
Biore bo zdrowy