Jak rozpoznać prawdziwy miód 0
Jak rozpoznać prawdziwy miód

Jak rozpoznać prawdziwy miód? W dzisiejszych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod różnorodnością produktów spożywczych, wybór zdrowych i autentycznych składników stał się kluczowy dla wielu świadomych konsumentów. Miód, ten słodki dar natury, nie jest wyjątkiem. Jego właściwości zdrowotne i smakowe są nie do przecenienia, ale jak mieć pewność, że miód na naszym stole jest prawdziwy? W tym artykule przyjrzymy się, jak rozpoznać prawdziwy miód, aby móc w pełni korzystać z jego korzyści.

czytaj całość »
Pyłek kwiatowy - małe ziarenka, duże korzyści 0
Pyłek kwiatowy - małe ziarenka, duże korzyści

Odkryj tajemnicę zdrowego życia z pyłkiem kwiatowym – naturalnym skarbem, który przynosi korzyści zdrowotne na wielu płaszczyznach. Ten mały, ale potężny dar natury, pozyskiwany przez pszczółki, staje się coraz bardziej popularnym suplementem diety.

Poznaj niezwykłe właściwości pyłku pszczeli kwiatowego i daj swojemu zdrowiu szansę na kwitnienie.

czytaj całość »
Wykorzystaj moc miodu w kuchni - przepis na placki z miodem 0
Wykorzystaj moc miodu w kuchni - przepis na placki z miodem

Miód to nie tylko słodki dodatek do herbaty czy kawy, ale także cenny składnik w kuchni. Jego właściwości smakowe i zdrowotne sprawiają, że jest on często wykorzystywany jako zamiennik cukru w wielu daniach.

Domowe wypieki od zawsze były synonimem ciepła domowego ogniska i rodzinnych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wśród nich placki stanowią jedną z najpopularniejszych i najprostszych form deserów, łącząc w sobie prostotę przygotowania z nieograniczonymi możliwościami kulinarnymi.

Dodatek miodu do przepisu na placki nie tylko wzbogaca smak tego klasycznego wypieku, ale również dodaje mu zdrowotnych właściwości, czyniąc z każdego kęsa prawdziwą ucztę dla podniebienia. W tym artykule przedstawimy przepis na placki z miodem, który z pewnością zachwyci wszystkich domowników i gości, dostarczając nie tylko przyjemności smakowych, ale i wartości odżywczych.

czytaj całość »
Nasza pszczoła kampinoska 0
Nasza pszczoła kampinoska

W naszej produkcji duży udział ma miód leśny wielokwiatowy, który jest pozyskiwany z pasiek umiejscowionych na terenach leśnych. Niestety są to ubogie pastwiska pszczele, ale wystarczające dla naszej pszczoły kampinoskiej.

Ta pszczoła środkowoeuropejska tworzy małe rodzinki, dlatego potrzebuje mniej miodu na własne potrzeby. Potrafi pracować w gorszych warunkach atmosferycznych, niż rozpowszechnione rasy południowe z cieplejszego klimatu. Jednocześnie jest bardziej odporna na choroby, dobrze zimuje w naszym surowszym klimacie.

czytaj całość »
Właściwości lecznicze miodu 0
Właściwości lecznicze miodu

Miód nie jest lekiem, ale zawarte w nim składniki wspomagają wydolność organizmu i działają przeciwdrobnoustrojowo. To powoduje, iż jest istotnym środkiem wspomagającym leczenie przy wielu dolegliwościach. 

Właściwości lecznicze miodu wykorzystuje się w wielu schorzeniach, co przypisuje się takim składnikom jak łatwo przyswajalne węglowodany i aminokwasy, biopierwiastki i witaminy.

czytaj całość »
Konferencja pszczelarska 0
Konferencja pszczelarska
Zapraszamy na Konferencję pszczelarską organizowaną przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Warszawa oddział Płock i Polski Koncern Naftowy Orlen.
7 października 2022r. (piątek)
czytaj całość »
Miody spadziowe i nektarowe 0
Miody spadziowe i nektarowe

Miód to jeden z tych produktów, który możemy znaleźć w szafkach i na półkach całego świata. Używany jako składnik zup, dań głównych czy deserów, staje się nieodłączną częścią życia tych, którzy jedzą świadomie.

Dziś zapraszamy Was na wpis, który scharakteryzuje miody spadziowy oraz nektarowy i pokaże różnice między nimi.

Miodem nektarowym określa się miód pobierany z kwiatów, a miodem spadziowym ten pozyskiwany ze spadzi, czyli z wydzieliny czerwców i mszyc. Amatorzy każdego z wyżej wymienionych rodzajów mają powód, by go lubić. Ten wpis ukaże Wam, co się do tego przyczynia – jakie są ich zalety i właściwości.

czytaj całość »
Właściwości prozdrowotne miodu – poznaj 5 korzyści i możliwych zastosowań 0
Właściwości prozdrowotne miodu – poznaj 5 korzyści i możliwych zastosowań

Już w starożytności miód wykorzystywany był zarówno jako pożywienie, jak i jako lek. Zawiera mnóstwo wartościowych mikroelementów, działających dobroczynnie na organizm. Jest świetną alternatywą dla rafinowanego cukru, choć należy pamiętać, by spożywać go we właściwy sposób. Jakie pożytki wynikają z używania miodu?

czytaj całość »
Ratujemy pszczoły cz. 2 0
Ratujemy pszczoły cz. 2

Dzisiaj pojechaliśmy do pszczół, które kupiliśmy późną jesienią i ratowaliśmy w styczniu. Ku naszemu zadowoleniu wszystkie przeżyły. Ciasto które im poddaliśmy prawie wszystkie zjadły. Poddaliśmy im jeszcze jedną dwu kilogramową porcję. Oczyściliśmy dennice, zmniejszyliśmy kubaturę uli zabierając korpusy spod gniazd, aby miały cieplej i czekamy dalej do wiosny, kontrolując zapasy węglowodanowe..

czytaj całość »
Ocieplamy ule 0
Ocieplamy ule

Początek lutego, nadają dość duże mrozy, więc postanowiliśmy powkładać zasuwki do dennic, aby je ocieplić. Większość naszych uli to ule styropianowe, które są lekkie do transportu, mają dobrą termikę, ale nie wchłaniają wilgoci. W związku z tym musimy zapewnić pszczołom przez cały rok dobrą wentylację...

czytaj całość »
Ratujemy pszczoły 1
Ratujemy pszczoły

Późną jesienią zeszłego roku - to był koniec października, podjęliśmy się dość karkołomnego przedsięwzięcia - ratowania pszczół. Pewnego dnia przez przypadek spotkałem pszczelarza, który opowiedział mi swoją dość smutną historię. A mianowicie podczas pracy w pasiece usytuowanej na skraju lasu dostał udaru mózgu. Życie uratowała mu przypadkowa kobieta chodząca po lesie, która wezwała pogotowie. Niestety mężczyzna już nie doszedł do pełnej sprawności. Gdy go spotkałem to proste czynności jak chodzenie sprawiały mu duży problem. Nie było już mowy o zajmowaniu się pszczołami...

czytaj całość »
Nie tylko pszczoła miodna daje miód 0
Nie tylko pszczoła miodna daje miód

Pszczoły w naszym życiu były od początku. Zarówno ja, jak i moja żona wychowaliśmy się wśród tych wspaniałych, pożytecznych i bardzo ciekawych owadów. W naszej rodzinie są hodowane od czterech pokoleń. Posiadamy rozległą wiedzę na ich temat nabytą przez lata doświadczeń i praktyki. Chcielibyśmy się nią z wami podzielić i przybliżyć wam jak wygląda skomplikowane życie tego małego, ale bardzo pożytecznego owada.

czytaj całość »
Miód z owocami liofilizowanymi 2
Miód z owocami liofilizowanymi

Aby podnieść walory smakowe i właściwości lecznicze miodu, od wielu lat pszczelarze do swoich miodów dodają różne zioła i owoce. Nasza pasieka podchodzi do tego zagadnienia w sposób nowatorski. Osobiście nie eksperymentuję, ale sięgam do osiągnięć najnowszej techniki. Jako wykładowca przedmiotów pszczelarskich, uczę swoich uczniów, że podczas produkcji miodu należy stawiać przede wszystkim na szeroko pojętą ekologię. Wraz z nowoczesną technologią powinna oferować wymierne efekty zarówno pszczołom, jak i wszystkim beneficjentom pszczelich produktów.

czytaj całość »
Miód rzepakowy z pasieki Borowskie Miody 1
Miód rzepakowy z Pasieki Borowskie Miody

Corocznie, koniec wiosny i początek lata to czas kiedy sielskie widoki skąpane są żółtą barwą. Piękne, czasem ciągnące się kilometrami pachnące dywany, zawdzięczamy pewnej roślinie. Mało z nas wie, że ta roślina jest niczym innym jak krzyżówką odmiany kapusty warzywnej z kapustą właściwą. Finalnie, w wyniku tego połączenia powstała jedna z najbardziej oleistych roślin w Polsce, którą wszyscy znamy jako rzepak.

Oprócz złocistego płynu jaki codziennie stosuje się w milionach domów, rzepak posiada dobroczynny wpływ na stan środowiska glebowego oraz jest uznaną paszą dla zwierząt. Roślina ta posiada jeszcze jedną, niezwykle ważną cechę - miododajność.

czytaj całość »
Miód leśny z pasieki Borowskie Miody 4
Miód leśny z pasieki Borowskie Miody

Miód leśny z Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Moje ule ulokowane są wśród starych majestatycznych brzóz, lip i dębów. Szczęśliwe pszczoły każdego poranka wylatują w poszukiwaniu leśnego kwiecia, którego tak ogromna różnorodność gatunkowa, jest już coraz większą rzadkością w dzisiejszym zurbanizowanym świecie. Jednak moje rodziny mają to szczęście, że mieszkają w miejscu, które obfitują w niezliczoną ilość pokarmu. 

czytaj całość »
Znaczenie pszczoły miodnej i dzikich zapylaczy w rolnictwie 1
Znaczenie pszczoły miodnej i dzikich zapylaczy w rolnictwie

Pszczoły są owadami, które w toku ewolucji uzależniły się od pokarmu kwiatowego - pyłku i nektaru. Również rośliny owadopylne uzależniły swoje istnienie od pszczół. W toku ewolucji aby zapewnić sobie prawidłowe zapylenie wykształciły się u roślin mechanizmy przywabiające pszczoły takie jak: barwa kwiatów, produkcja nektaru, czy produkcja zapachowych olejków eterycznych. Taka współpraca owadów z roślinami nazywana jest koewolucją. Jakie są korzyści zapylania roślin przez pszczoły i dlaczego warto jeść miód?

czytaj całość »
Rozmnażanie pszczół 1
Rozmnażanie pszczół

Jak dochodzi do rozmnażania pszczół i kiedy pszczoły wchodzą w nastrój rojowy? Jak się tworzy odkłady pszczele? Tego dowiesz się z tego artykułu o pszczołach.

 

czytaj całość »
Kategorie bloga
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl