
Gospodarstwo Pasieczne Borowskie Miody
Gospodarstwo Pasieczne Borowskie Miody to pasieka rodzinna licząca około 400 uli. Połowę z nich wywozimy na pożytki znajdujące się na terenie województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Reszta to pasieki stacjonarne, które rozmieszczamy na terenach leśnych m.in. w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym.
Pasieka jest prowadzona od czterech pokoleń w naszej rodzinie. Właścicielem jest Krzysztof Zalewski, który wraz z żoną Moniką cały rok troszczą się o kondycję rodzin pszczelich. Pracując z pszczołami mamy na uwadze ich naturę oraz zmieniające się potrzeby.
Nasz aktywność pszczelarska
Bierzemy udział w programie ochrony zasobów genetycznych pszczół środkowoeuropejskich linii M Kampinoska jako stado współpracujące.
W 2023 roku założyliśmy kłodę bartną w lesie, którą zasiedliliśmy i się nią opiekujemy.
W roku 2023 założyliśmy Stowarzyszenie Pszczelarze z Mazowsza, w ramach którego organizujemy różne wykłady o tematyce pszczelarskiej oraz działamy na rzecz promocji pszczelarstwa.
O naszej pracy opowiadamy w trakcie zajęć z nowymi adeptami pszczelarstwa w Z.S im Leokadii Bergerowej w Płocku. Prowadzimy zajęcia praktyczne dla uczestników kursów pszczelarskich , a także podczas jarmarków i targów zdrowej żywności.
Często też zapraszamy słuchaczy do naszej pasieki, aby w praktyce pokazać zainteresowanym jak opiekować się tymi fascynującymi owadami i co znaczy być pszczelarzem.
Bycie pszczelarzem to naszym zdaniem nie tylko zawód, to także pasja i tradycja, którą trzeba przekazywać dalej. Aby tą pasją podzielić się z innymi, od kilku lat bierzemy udział w konkursie „Potrawy mojej mamy” w Łącku, organizowanym przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Płocku, który swoim zasięgiem obejmuje powiaty płocki, sierpecki i gostyniński.
Do oceny jury przekazaliśmy trójniak owocowy, który zajął w 2018 roku III miejsce.
Pasieka Borowskie Miody
Pasieka Borowskie Miody posiada Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny – 14195617, który pozwala na sprzedaż bezpośrednią naszych miodów i ziołomiodów.
Produkujemy kilka rodzajów miodów, przede wszystkim wielokwiatowy z terenów leśnych, rzepakowy, lipowy, faceliowy, gryczany, jak wystąpi spadź w lasach to też nektarowo-spadziowy.
Oprócz miodu pozyskujemy także pyłek i pierzgę. Od kilku lat do części naszych miodów dodajemy owoce liofilizowane, a od niedawna robimy syropy na bazie miodu i naturalnych soków owocowych. Produkcję tą wykonujemy w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.
Nasze pszczoły są pod stałą opieką weterynaryjną. Co roku badamy pszczoły pod kątem warrozy, nosemozy, zgnilca amerykańskiego, zgnilca europejskiego, grzybicy wapiennej i innych.
Duża część naszej działalności to hodowla matek pszczelich i odkładów, które sprzedajemy na wolnym rynku oraz na refundacje z ARiMR. Matki i odkłady sprzedajemy i wysyłamy pocztą do każdego miejsca w Polsce. Pszczoły trzymamy na na ramce wielkopolskiej i w mniejszej ilości na ramce dadant.