Rozmnażanie pszczół

0
Rozmnażanie pszczół

Rójka

Naturalnym sposobem rozmnażania pszczół jest rójka. Polega ona na tym, że wiosną około maja, czerwca rodzina pszczela dochodzi do pełnej siły po zimie i wtedy pszczoły wchodzą w nastrój rojowy.

Zaczynają hodować sobie młode matki, odchudzają starą królową, a zarazem przestają zbierać nektar. Już na drugi dzień po zasklepieniu matecznika, czyli larwy z której wygryzie się młoda matka, część roju wraz ze starą matką i zapasami miodu opuszczają ul i zasiedlają nowe miejsce, dziuplę lub inny ul.

Jeżeli pszczelarz nie złapie takiego roju to jest stratny, ponieważ traci część pszczół i zapasów, a w tym czasie w którym pszczoły są w nastroju rojowym też nie przynoszą miodu. Dlatego pszczelarze próbują takiej sytuacji uniknąć.

Tworzenie odkładów pszczelich

Jedną z metod walki z rojeniem się pszczół jest tworzenie odkładów pszczelich. Polega to na zabraniu rodzinie pszczelej kilku ramek z czerwiem (czerw to larwy młodych pszczół) i pszczół do innego ula, a następnie poddanie tak utworzonej rodzince młodej matki lub matecznika.

Po unasiennieniu młodej matki, czyli około ósmego, dziesiątego dnia - w zależności od warunków atmosferycznych - gdy matka wyleci na lot godowy i zostanie zapłodniona przez kilkanaście trutni (truteń to samiec pszczoły) wraca ona do ula i zaczyna znosić jajeczka. Od tej pory rodzinka pszczela zaczyna się rozwijać.

Matka składa około dwóch tysięcy jaj dziennie, z których po trzech dniach wylęgają się larwy, które są karmione przez pszczoły miodem i mleczkiem pszczelim. Po 21 dniach od złożenia jajka wygryza się pszczoła miodna. W ten sposób utworzona rodzinka w maju lub czerwcu osiągnie siłę, aby przezimować, a na wiosnę być dużą rodziną pszczelą która przyniesie nam miodu.

Jeżeli interesuje cię zakup odkładów pszczelich z naszej pasieki zapraszamy do zapoznania się z ofertą: zakup odkładów pszczelich i matek pszczelich >>

Odkłady pszczele - Pasieka Borowskie Miody

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie bloga
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl