Ocieplamy ule

0
Ocieplamy ule

Początek lutego, nadają dość duże mrozy, więc postanowiliśmy powkładać zasuwki do dennic, aby je ocieplić. Większość naszych uli to ule styropianowe, które są lekkie do transportu, mają dobrą termikę, ale nie wchłaniają wilgoci. W związku z tym musimy zapewnić pszczołom przez cały rok dobrą wentylację.

Pszczołom bardziej szkodzi wilgoć, którą muszą odparowywać, niż zimno. Prawie przez cały rok siedzą na dennicach osiatkowanych (widzą ziemię). Wkładki zakładamy podczas walki z warrozą żeby kontrolować osyp, oraz na przedwiośniu, kiedy rodziny są dość małe, na zewnątrz dość zimno a matki zaczynają czerwić. W kłębie zimowym temperatura wynosi 18-20 stopni, a przy czerwiu 34 stopnie. Dlatego chcemy żeby pszczoły nie musiały zużywać zbyt dużo energii na podniesienie temperatury. Pomagamy im przez uszczelnienie ula.

Wilgoć w tym okresie nie jest już tak groźna, gdyż potrzebują trochę wody do wychowu młodzieży. Przeważnie tą czynność wykonujemy trochę później, podczas pierwszych oblotów wiosennych, ale przeraziły nas temperatury które zapowiadają w prognozach. Po prostu chyba zapomnieliśmy jak wygląda prawdziwa zima, kiedy to pszczoły nie latały prawie do późnej wiosny, a rzepaki kwitły 15 maja, a nie jak teraz koniec kwietnia.

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie bloga
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl